БалканБизнисБизнис.СлајдерДописници Свет

Михајловиќ: Србија нема да има проблеми во снабдувањето со нафта

-Информацијата за тоа дека Србија нема да може да увезува руска нафта од 1 ноември не е од вчера, ние наеднаш ја видовме во медиумите како да таа се појави вчера. Веќе во мај имаше јасна најава и јасен знак дека со овој пакет санкции, Србија нема да може да увезе руска нафта. Тогаш веќе рековме дека Србија увезувала малку руска нафта, малку неруска, делумно имала и српска нафта, околу 20 отсто, а во тие граници имаше и до 50, а понекогаш и 30 отсто руска, се зависеше од цената на нафтата, изјави Михајловиќ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close