Најава на настани

МИА Најави МКД (ДПЛ)

23 октомври 2021

23 октомври 2021

Скопје – По повод 23 Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба собраниска делегација, предводена од потпретседателот Горан Мисовски, во состав Даниела Николова и Иванка Василевска, ќе положи венец свежо цвеќе на Споменикот на Гоце Делчев. (Градскиот парк /10:00)

Скопје – По повод одбележувањето на „23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“, Владата на Република Северна Македонија организира положување на свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк (Градски парк /10:00)

Скопје – Прес-конференција на Независниот синдикат на полицијата. (пред зграда на Министерство за внатрешни работи/11.00)

Тетово Меѓународен натпревар за квалитетот на медотTetovo Honey Award 2020, во организацијана здруженијата „Град на пчелите“ и „Полошки мед“. (Факултет за прехрамбена технологија и исхрана, амфитеатар, инсерти /12:00-12:30, изјави за медиуми)

Скопје/Битола/Виница/Струмица/Неготино/Охрид/Струга/Прилеп/Берово – Хуманитарна акција „Нахрани 10.000“. (10:00)

Скопје – Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ и Халкбанк АД Скопје ќе го промовираат изданието на„Сликовницата на Халки“. (Двор на Музејот на град Скопје /12:00)

Скопје – НУ Турски Театар премиерно ќе ја изведе детската претстава „РАПУНЗЕЛ“ во режија на Џабир Доко. (14:00)

Охрид – Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе има свое обраќање по повод празникот 23-ти Октомври, Денот на Македонската револуционерна борба. (Долни Сарај /18:00)

Локални избори 2021 

Скопје – Прес-конференција на актуелниот и кандидат за градоначалник на СДСМ и Коалицијата Петре Шилегов (Кај вториот памптрак во Градски парк во непосредна близина на просториите на ЈП Паркови и зеленило и Сточарски институт /12:00)

Скопје – Прес-конференција на актуелниот и кандидат за градоначалник на СДСМ и Коалицијата Петре Шилегов (ул. Самоилова, под Кале, на паркот веднаш до „Пивница Стар град“ /15:00)

Скопје – Прес-конференција на независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска (Градски парк зад Фонтана /11:30)

Скопје – Коалицијата на СДСМ „Најдоброто за мојата општина“ организира голем обединувачки собир во СЦ „Борис Трајковски“ (19:30)

Битола – Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски и кандидатот за градоначалник, Христо Кондовски ќе дадат изјава за медиумите. (Широк Сокак, кај х.„Епинал“/11:00)

Гостивар – Лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе се сретне со жителите на Чегране (Ресторан City /18:00) 

___________________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Back to top button
Close
Close