ХроникаХроника.Портал

МВР Билтен (ДПЛ)

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против Б.В.(24) од Р.Србија, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, казниво по чл.418-б ст.2 од Кривичниот законик. На 16.10.2021 околу 10.00 часот во близина на бензинска пумпа кај с.Мрзенци тој бил лишен од слобода од полициски службеници од Полициска станица Богородица, бидејќи со патничкото возило „фолксваген голф“, со српски регистарски ознаки, кое тој го управувал, превезувал шест лица мигранти од Куба, а на даден сигнал од полициски службеници продолжил да се движи, по што во близина на с.Мрзенци ги оставил лицата мигранти. Од судија од Основен кривичен суд Скопје на пријавениот му е изречена мерка притвор.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close