0_Web_Актуелно0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталВидео изјаваМакедонија.СлајдерПолитика

Матарела – Пендаровски: Односите на Италија и Северна Македонија во нагорна линија

-Имаме вистинско економско партнерство, размената што ја имаат нашите земји е позитивна, се надмина нивото што го имавме пред пандемијата. Тоа се сектори во кои најчесто работиме, но сакаме со нашите компании да работиме и на нови области, важно за нас се и обновливите енергии, така што Италија сака да го продлабочи овој трговско-економски однос со Северна Македонија. Имаме и културни врски, кои се важен аспект од нашите односи и се надеваме дека дополнително ќе ги зацврстиме со петтата Програма за соработка во однос на образование, култура и наука за периодот од 2022 до 2025, рече претседателот на Италија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close