0_Спорт.ПорталСпортСпорт.СлајдерТенис

Мареј разочаран од раната елиминација на Австралија опен

Трикратниот грен слем шампион Енди Мареј со разочарување го прими поразот од Таро Даниел (Јапонија) во второто коло на Австралија Опен (4:6, 4:6, 4:6).

Мелбурн, 20 јануари 2022 (МИА) – Трикратниот грен слем шампион Енди Мареј со разочарување го прими поразот од Таро Даниел (Јапонија) во второто коло на Австралија Опен (4:6, 4:6, 4:6).

– Оваа година е многу важна за мене од повеќе причини и сакам да се претставам добро на големите турнири. Денешниот резултат не е доволен. Елиминацијата во второто коло на Грен слем турнирите не мотивира. Сакам да постигнам повеќе. Физички, денес бев во ред, добро се одморив по последниот меч кој траеше четири часа. Во таа смисла бев сосема задоволен со оглед на ситуацијата. Јас сум крајно разочаран, истакна Мареј.

Британецот проговори и за започнување на новата сезона со нов рекет.

– Тоа не го оправдува денешниот пораз, но неколку месеци морам да го земам тоа предвид при моите настапи. Сите со кои сум разговарал за менување рекети велат дека е потребно време за да се изгради самодоверба, па морам да го имам тоа на ум. Менувате рекети за да ги подобрите вашите резултати и, се разбира, да постигнете повеќе на големите турнири, а оваа недела тоа не се случи. Ме прави тажен.

Во февруари планира да настапи во Доха и Дубаи, но засега ќе се врати дома.

– Кога знаеш дека имаш четири деца, заминувањето од дома е многу потешко отколку кога си во 20-тите години, но јас сепак сакам турнири. Можам правилно да се фокусирам на тенисот. Сега можам да си одам дома и да поминам малку време со моето семејство. Малку се разболеа во текот на неделата. Се разбира, во таква ситуација сакам да бидам таму и да помогнам, нагласи Мареј.

Противникот на Мареј, во третото коло на Грен слемот во Мелбурн ќе се соочи со 11.  носител Јаник Синер од Италија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close