БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Макрон: Францускиот амбасадор утре се враќа во САД

Амбасадорот на Франција во САД, утре ќе се врати во Вашингтон со јасен мандат за обнова на односите и за да се изгради нова врска. На средината на октомври одново ќе разговарам со претседателот Бајден за да ги појасниме нашите намери, рече францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференцијата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, одговарајќи на новинарско прашање за подморниците и француско- американските односи, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close