0_МИА Истражува.ПорталИзбраноПолитика

„Македонски синдром“: Што пишува за Бугарија во таен извештај на ЦИА од 1971 година

„Македонски синдром - хронична криза во југословенско-бугарските односи“ - ова е насловот на таен документ на американската надворешна разузнавачка агенција ЦИА од почетокот на 1971 година, кој, според „Фајненшл тајмс“, бил декласифициран дури децении подоцна. Извештајот од 12 ситно испишани страници, кој сега е достапен во архивата на ЦИА, дава многу детална слика за комплицираните односи меѓу Југославија и Бугарија во доцните 1960-ти, ги опишува историските корени на македонскиот проблем и прави прецизна анализа на подемот тогашен нов бугарски национализам.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close