0_Македонија.ПорталДописници МКДКултураКултура.ПорталКултура.СлајдерСторија

Македонскиот скулптор Никола Смилков на каменот и глината им дава душа

Емоциите му се главна инспирација, а своите дела, скулптурите ги создава во домашното ателје од неколку квадрати. Во текот на денот му дава душа на каменот, а во текот на ноќта на глината. Делата на познатиот македонски скулптор Никола Смилков ги красат галериите во Кина, Египет, Франција и на Балканот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close