0_Спорт.ПорталРакометСпорт

Македонската кадетска репрезентација избори пласман СП 2023 и на младинското ЕП 2024

Македонската кадетската репрезентација го освои првото место на ИХФ шампионатот 2022 што се одржуваше во Летонија.

Рига, 14 август 2022 (МИА) – Македонската кадетската репрезентација го освои првото место на ИХФ шампионатот 2022 што се одржуваше во Летонија.

Во финалниот натпревар на шампионатот, Македонцитеденес забележаа победа против репрезентацијата на Швајцарија со резултат 24:22.

Освоеното прво место на шампионатот на „црвено-жолтите“ им донесе директен пласман на младинско Европско првенство 2024 и кадетско Светско првенство 2023 година. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close