Посетете ја новата веб страна на МИА
Дописници МКДКултураКултура.Портал

Ликовното ателје „Љубомир Белогаски“ од Делчево одбележува две години постоење

Делчевското ликовно ателје кое работи во состав на НУ Центар за култура „Н.Ј.Вапцаров“ од Делчево и го носи името на познатиот сликар Љубомир Белогаски, одбележува две години постоење. Раководителот на ателјето, Александар Белогаски, кој е внук на познатиот сликар, вели дека се поголем е бројот на нови членови, напоменувајки дека за две години од работата на ателјето делата на младите уметници се презентирани на неколку ликовни изложби пред пошироката јавност.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close