0_Спорт.ПорталРезултатиСпорт.СлајдерФудбал

Ливерпул и Ајакс изборија осминафинале во ЛШ

Екипите на Ливерпул и на Ајакс се третиот и четвртиот патник во осминафиналето во фудбалската Лига на шампиони по вечерните победи во 4. коло од елитното натпреварување.

Ливерпул, 3 ноември 2021 (МИА) – Екипите на Ливерпул и на Ајакс се третиот и четвртиот патник во осминафиналето во фудбалската Лига на шампиони по вечерните победи во 4. коло од елитното натпреварување.

Претходно пласман помеѓу 16-те најдобри обезбедија Баерн Минхен и Јувентус.

Резултати на средби од 4. коло во Лигата на шампионите одиграни вечерва во сегмент А-Д:
Милан – Порто 1:1
Реал Мадрид – Шахтјор 2:1
Борусија Дортмунд – Ајакс 1:3
Ливерпул – Атлетико Мадрид 2:0
Манчестер сити – Клуб Бриж 4:1
Лајпциг – ПСЖ 2:2
Шериф Тирасол – Интер 1:3
Спортинг – Бешикташ 4:0.

Табела А-група: Манчестер сити 9 бода, ПСЖ 8, Клуб Бриж 4, Лајпциг 1.
Табела Б-група: Ливерпул 12 бода, Порто 5, Атлетико Мадрид 4, Милан 1.
Табела Ц-група: Ајакс 12 бода, Борусија Дортмунд 6, Спортинг 6, Бешиктеш 0.
Табела Д-група: Реал Мадрид 9 бода, Интер 7, Шериф Тирасол 6, Шахтјор 1. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close