Дописници СветЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

„Либерасион“: Дипломатија – што ќе правиме кога веќе немаме доверба во сојузниците?

Како ќе правиме? Што ќе правиме кога веќе не може да им веруваме на нашите најблиски сојузници? Кога стоиме зад секое идно преговарање, секој иден проект, секој стратешки развој, сега ќе има сомнеж недоверба, прашање на подмолност кое, од длабочините на нашата свест, ќе бликне со шепот: „Што ако? Што ако си играат со нас? ", се запрашува Либерасион и одговара: -Ние сме на ова. Довербата е сериозно оштетена. Тоа е една од најстрашните последици од громогласната објава на договорот Аукус меѓу Австралија, САД и Обединетото Кралство за нуклеарните подморници. Со очигледно понижувачкото враќање дома на Франција и нејзиниот договор со Австралија и поткопувањето на нејзината геополитичка стратегија во регионот, развивана со години. Ова губење доверба го објаснува насилството на француската реакција, бесот и зачуденоста.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close