0_Спорт.ПорталКошарка

Лејкерс ќе потпишат двегодишен договор со Остин Ривс

Раководството на Лос Анџелес лејкерс одлучи да го задржи дебитантот Остин Ривс (23 години, 196 см) во тимот за наредната сезона.

Лос Анџелес, 27 септември 2021 (МИА) – Раководството на Лос Анџелес лејкерс одлучи да го задржи дебитантот Остин Ривс (23 години, 196 см) во тимот за наредната сезона.

Според инсајдерот Шамс Чаранија, тимот од Калифорнија ќе потпише стандарден двегодишен договор со кошаркарот. Остин ќе биде 14. играч во списокот на Лејкерс.

За потсетување, Остин е дипломиран студент на Оклахома, кој оваа година влезе во првиот симболичен тим на конференцијата „Биг 12“ во НЦАА.

Во август, Ривс имаше пет настапи во Летната лига за клубот од Лос Анџелес. Тој имаше просек од 7 поени, 3,8 скокови, 2 асистенции и 1 украдена топка за 22,2 минути во Лас Вегас. Беше творец на победата против Феникс (73:72).

Лејкерси гледаат на Ривс како разновидна опција и играч кој може да помогне и во одбрана и во напад. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close