Политички партии

Левица: Енергетскиот сектор мора да е стабилен и државен

Знаејќи за очајната енергетска состојба во Македонија, Левица во својата Политичка програма, во делот за енергетика, даде неколку решенија за ублажување на она денес што ја снајде Републиката. Од тогашната, а и сегашна власт, тие решенија беа критикувани во правец дека со тоа се нарушува слободата на пазарот и конкуренцијата, за да денеска истите тие решенија, закаснето и половично, ги спроведува преку т.н. „принудна управа“ на БЕГ и делење милионски суми буџетски пари на приватни енергетски компании, позади кои стојат сомнителни бизнисмени.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close