0_Спорт.ПорталКошарка

Леброн: На заслужив да бидам суспендиран

Ѕвездата на Лејкерси, Леброн Џејмс, ја коментираше одлуката на НБА да го суспендира на еден натпревар поради инцидентот со центарот на Детроит пистонс, Исаја Стјуарт.

Лос Анџелес, 25 ноември 2021 (МИА) – Ѕвездата на Лејкерси, Леброн Џејмс, ја коментираше одлуката на НБА да го суспендира на еден натпревар поради инцидентот со центарот на Детроит пистонс, Исаја Стјуарт.

– Ми се јави Роб Пелинка. Го пропуштив повикот, а кога го проверив телефонот и го видов известувањето, веднаш помислив „дисквалификуван сум“. Некаква глупост. Но, што можете да направите. Бев многу вознемирен што нема да можам да играм во „Медисон Сквер Гарден“. Ова е моето омилено место во светот за играње кошарка, па со нетрпение го очекував овој момент.

Непријатна приказна се случи во Детроит, ме вознемири тоа што се случи. Мислам дека тоа не беше заслужена дисквалификација. Според мене, исклучувањето беше оправдана одлука. Ако останев на теренот, ќе имаше премногу емоции, навивачи, можеше нешто да се случи потоа. Но, дисквалификацијата, ми се чини, беше непотребна. А сепак лигата донесе одлука, рече Џејмс.

За потсетување, Џејмс беше исклучен на средбата со Детроит (121:116) пред три дена поради удирање со лакт во лицето на Стјуарт во борбата за одбиена топка по едно слободно фрлање, по што противничкиот кошаркар доби исеченица на аркадата. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close