СпортФудбал

Лајпциг се раздели од тренерот Марш

Американецот беше назначен во април, но ја започна тренерската работа летото, наследувајќи го Џулијан Нагелсман.

Лајпциг, 5 декември 2021 (МИА) – По само четири месеци, Џеси Марш еразрешен од тренер на Лајпциг.

Американецот беше назначен во април, но ја започна тренерската работа летото, наследувајќи го Џулијан Нагелсман.

Лајпциг се наоѓа на 11. место на табелата во Бундеслигата, со само пет победи од 14 одиграни натпревари оваа сезона.

Помошникот тренер, Ахим Бејерлорцер, ќе го преземе тимот за финалниот натпревар од групата во Лигата на шампионите против Манчестер Сити во вторник. ар/са/

Back to top button
Close
Close