0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталДописници СветИнтервјуМакедонија.СлајдерМИА ИстражуваПолитика

Купчан за МИА: ЕУ да и даде до знаење на Софија дека вакви политички игри со Скопје се недобредојдени

ЕУ треба да изврши притисок врз Софија во однос на приговорите за влез на Северна Македонија, а со тоа и на Албанија, во Унијата, заради некакви историски прашања. Администрацијата на Бајден ја охрабрувам да продолжи да го истакнува ова, и ја охрабрувам ЕУ, која е најодговорна страна во случајот, да и даде до знаење на Софија дека вакви политички игри се недобредојдени, вели во интревју за дописникот на МИА од Вашингтон професор Чарлс Купчан.

Back to top button
Close
Close