БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Крит по земјотресот: Шатори за 2.500 лица на Крит, вонредна состојба во поширокиот регион, предупредувачка порака до граѓаните

Шатори со капацитет да згрижат 2.500 лица ќе бидат поставени во деловите погодени од земјотресот на Крит, а во поширокиот регион е прогласена вонредна состојба, соопшти министерот за климатска криза и цивилна заштита на Грција Христос Стилијанидис кој од утрово е на островот и додаде дека повредени се 12 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close