ОпштествоХроникаХроника.Портал

Кривична пријава за лице од Битола поради злоупотреба на службена положба и овластување

СВР Битола поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Битола, против А.Н.(37) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 од Кривичниот законик, информира Министерството за внатрешни работи.

Скопје, 3 декември 2021 (МИА) – СВР Битола поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Битола, против А.Н.(37) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ по член 353 од Кривичниот законик, информира Министерството за внатрешни работи.

Од МВР соопштија дека пријавениот, во својство на службено лице, директор на Националната установа – Музеј на албанската азбука во Битола, во периодот од 2015 до 2020 година во повеќе наврати постапил спротивно на Закон за јавни набавки и Закон за музеите и на повеќе физички лица им овозможил незаконски да се стекнат со имотна корист, а со тоа го оштетил буџетот на Република Северна Македонија во вкупен износ од 4.128.551 денари. ки/лв/

Back to top button
Close
Close