ОпштествоХроникаХроника.Портал

Кривична пријава за двајца охриѓани кои наместо во самоизолација присуствувале на манифестацијата по повод Водици

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, пријавените, на 19.01.2022 година се тестирале за дијагностицирање на коронавирус и, наместо во самоизолација, согласно одлуките за превентивни препораки за заштита на здравјето на населението од заразната болест, истиот ден, присуствувале на јавната верска манифестација по повод верскиот празник „Богојавление- Водици 2022 година“ одржана во Охрид.

Скопје, 25 јануари 2022 (МИА) – СВР Охрид поднесе кривична пријава за двајца охриѓани кои што наместо во самоизолација, присуствувале на јавната верска манифестација по повод верскиот празник „Богојавление – Водици 2022 година“ одржана во Охрид.
Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, пријавените, на 19.01.2022 година се тестирале за дијагностицирање на коронавирус и, наместо во самоизолација, согласно одлуките за превентивни препораки за заштита на здравјето на населението од заразната болест, истиот ден, присуствувале на манифестацијата.
– Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, СВР Охрид до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против К.П.(37) и А.К.(37), двајцата од Охрид, стои во соопштението од МВР.ар/лв/

Таг
Back to top button
Close
Close