КултураКултура.ПорталКултура.СлајдерОпштество

Костадиновска-Стојчевска на концерт на тенорот Благој Нацоски во Рим во чест на светите браќа Кирил и Методиј

За Кирил и Методиј е запишано дека биле векови пред своето време. Затоа и чествувањето на нивната мисија треба да биде достојно, достоинствено и далекугледо. Тие не создадоа писмо, азбука, збор за поделби. Тие се дадоа себе за да создадат универзално добро. Не случајно Ватикан ги прогласи за Патрони, Заштитници на Европа, а нивните дела за цивилизациска вредност, изјави денеска министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на чествувањето на манифестацијата „Денот на свети Кирил“ во Рим, во чии рамки концерт одржа реномираниот тенор Благој Нацоски.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close