БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Косовските лидери не дозволуваат гласачки места во Косово за референдумот во недела во Србија

Косовскиот Устав, законите кои се во сила во Косово, како и меѓународното право и меѓународната пракса не го познаваат правото на една држава да реализира референдум на суверена територија на друга држава. Затоа, досегашните практики кои се применуваа од 2012 година беа неуставни и, следствено, не ги обврзуваат сегашните институции на Република Косово произлезени од јасната волја на граѓаните изразена на 14 февруари 2021 година, порача косовскиот државен врв.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close