0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталОпштествоРепортажа

Корча, градот на уметноста, на првото албанско училиште, серенадите и пивото

Го нарекуваат град на серенадите, град на љубовта, град на уметноста, град на првото албанско училиште, град на пивото, малиот Париз и ако го гледате внимателно од блиску, ќе најдете уште многу други квалитети кои ве повикуваат повторно да ја посетите Корча. Корча е еден од најголемите и најважните економски и културни центри на Албанија лоциран во југоисточниот дел на земјата. Корча е еден од најубавите градови во Албанија со многу музеи, историски градби и кафулиња. Таа е вистински бисер, скриен на југоистокот на земјата, недалеку од границата со нашата држава.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close