0_Македонија.ПорталВидеоЛинк во живоОпштество

Конференција: Систематско собирање на податоци на жртвите од базирано родово насилсвтво, регионализација на институциите, подигнување на свеста

За време на пандемијата забележано е зголемување на насилство врз жената во домот, па затоа е неопходно е да има систематско собирање на податоци, односно нивно пријавување, услугите и сервисите да се спуштат на локално ниво, да се направи регионализација на институциите, да се работи во делот на подигнувањето на свеста, воспоставување на родова компонента, како во пристап на права, услуги, ресурси, еднакви плати за еднакви работни места.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close