БалканДописници СветСвет.Слајдер

Комитова: Приоритетот на Бугарија е подобрување на поврзаноста меѓу Балканот и Европа

Целта на Бугарија е да создаде транспортна инфраструктура во правецот север-југ, што ќе го поврзе Црното Море со Јадранско, Средоземно и Балтичко Море, објасни министерката Комитова. А таквата врска е тунелот под Шипка, што се поврзува со патот Велико Трново - Русе, мостот кај Русе, и стигнува на југ до Егејското Море и проектот за црноморскиот автопат, што ќе ги поврзе Варна и Бургас, двата бугарски града лоцирани на брегот на Црно Море.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close