0_МИА Истражува.ПорталИзбраноМИА Истражува

Колку се заработува во Германија: Листа од 100 занимања и нивните просечни плати

Професионалната квалификација во голема мера ја одредува платата. За вработените со академска диплома, просечната вредност е 5.265 евра, а со призната професионална квалификација 3.300 евра. Вработените без образование, пак, заработуваат само 2.515 евра.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close