0_МИА Истражува.ПорталИзбраноМИА Истражува

Колку губи Балканот поради санкциите против руската цивилна авијација?

На санкциите им се приклучија и земји што се наоѓаат надвор од Унијата, па и надвор од европскиот континент, како Велика Британија или Канада. Иако некои авиони беа во воздух или на крајни дестинации низ светот, а веќе имаше блокада, беа пронајдени рути. Пред официјалната забрана, авионите до Соединетите Американски Држави бираа рута над Северниот пол. Или, на пример, авион на „Аерофлот“ од Москва до Загреб, леташе над Балтичкото Море, Германија, Швајцарија, Италија. Авион на компанијата „Росија“ од Загреб пак, до Санкт Петербург, над Србија, Северна Македонија, Грција, Турција. Лет на „Иљушин ИЛ-96“ на Владата на Руската Федерација, од кубанска Хавана до Москва, ја заобиколи речиси цела Европа, па леташе над Гренланд и навлезе во рускиот воздушен простор од Норвешка. Со тоа е зголемен трошокот, но и времето на патувањето.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close