0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваМакедонија.СлајдерПолитика

Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог

Пристигнат е предлог од француското претседателство за спорот со Бугарија, по нашата интервенција во Брисел. Официјалните ставови ќе бидат соопштени откако предлогот ќе ги помине филтрите на сите засегнати институции, изјави вечерва на прес-конференција во Владата премиерот Димитар Ковачевски. Деталите околу предлог документите, Ковачевски рече дека ќе бидат изнесени во консултации со медиумите од страна на министерот за надворешни работи и вицепремиер за европски интеграции почнувајќи од утре, но нагласи дека нашите забелешки се содржани во новиот предлог - дека историските прашања и протоколот од Договорот за добрососедство не може да бидат дел од преговарачката рамка.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close