0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталЕкономијаПолитика

Ковачевски: Минималната плата од 18.000 денари е реалност, таа континуирано ќе расте

Минималната плата од 18.000 денари е реалност, но уште поважно е што таа континуирано ќе расте без потреба од дополнителни интервенции. Сега, со две минимални плати синдикалната кошничка е покриена, нешто што не беше случај во 2016, кога беа потребни повеќе од 4 минимални плати за да се покрие една кошничка, напиша денеска премиерот Димитар Ковачевски на „Фејсбук“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close