0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Ковачевски – Макрон: Франција е посветена на европската перспектива на Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше телефонски разговор со претседателот на Република Франција Емануел Макрон со кој се согласиле дека нема време за губење и потенцирале дека натамошното одложување на почетокот на преговорите за членство на земјава во ЕУ може да има сериозни регионални последици и широко ја отвора вратата за зголемено влијание на трети страни во регионот. Тоа, нагласиле, прашањето за проширување на ЕУ со Западен Балкан го прави сериозно безбедносно прашање.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close