0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Ковачевски и Петков го ставија добрососедството на пиедестал, преку економско јакнење, ќе се приближуваат кон компромисот за решавање на спорот

Со заедничката седница на владите на Северна Македонија и Бугарија, што се одржа вчера во Софија, се поставени основите за идниот брз напредок на меѓусебните односи, и се прави обид преку конкретни договори да се зајакне соработката меѓу Скопје и Софија и тоа да придонесе за и за пронаоѓање компромис за спорните прашања. Економската соработка, соработката во образованието и други области, двајцата премиери ја поставија како нов пристап за решавање на политичките прашања. На седницата не се разговараше за политички прашања, а тие дискусии се оставени на двете министерства за надворешни работи.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close