0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Ковачевски: Во моментот не постои заеднички прифатлив документ како основа за решение, нема да има никакви отстапки

Во овој момент не постои документ што е заеднички прифатлив за двете страни и може да претставува  основа за решение. Нема да има никави отстапки, со оглед на тоа дека разговорите и решението мора да се заснова на европски вредности, на меѓусебно почитување помеѓу политичарите, институциите и грашаните од двете држави и задржување низ разговорите на достоинството на граѓаните на двете држави, порача премиерот Димитар Ковачевски на денешната заедничка прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ, одговарајќи на новинарско прашање на какви отстапку е подготвен за да се реши прашањето со Бугарија и дали планира средба со багарскиот премиер Петков.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close