СветСвет.Портал

Кина го повика на итен разговор јапонскиот амбасадор поради изјава на Абе за Тајван

Кинеското Министерство за надворешни работи го повика денеска на итен разговор јапонскиот амбасадор во Пекинг, откако поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе изјави дека неговата земја, како и САД, не би можеле да се воздржат доколку Кина го нападне Тајван.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close