0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Кимих најдобар фудбалер на Германија во 2021 година

Играчот од средниот ред на Баерн Минхен, Џошуа Кимих е најдобар фудбалер во репрезентацијата на Германија за 2021 година во изборот на навивачите.

Берлин, 13 јануари 2022 (МИА) – Играчот од средниот ред на Баерн Минхен, Џошуа Кимих е најдобар фудбалер во репрезентацијата на Германија за 2021 година во изборот на навивачите.

Дваесет и шестгодишниот играч од средниот ред доби 33,8 % од гласовите. На второто место е играчот од средниот ред на Челзи, Каи Хаверц (22,7%), додека трет е крилото на Баерн, Лерој Сане (13,6%).

За потсетување, на минатогодишното Евро, Германија беше елиминирана од Англија во осминафиналната фаза. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close