0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДОпштествоСторија

Кај месноста Скоко во делчевското село Габрово „три води“ непрекинато течат и лете и зиме

Во близина на делчевското село Габрово, веднаш над самото село од десната страна спроти блиската река се наоѓа локалитет, кој мештаните го нарекуваат Скоко. Карактеристично за местото е што во неговото подножје се наоѓаат високи карпи, кои од блиските дрвја не се забележуваат, но она што се забележува се капките вода под карпите, кои, како што велат жителите, непрекинато течат и лете и зиме.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close