0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Каква е судбината на авганистанските сили по доаѓањето на талибанците на власт?

Многу Авганистанци веруваат дека талибанците треба да ги здружат силите со своите борци и да формираат национална армија која ќе ги задоволи потребите на земјата за зачувување на нејзините територии, бидејќи е редовна армија, а во текот на две децении помина американска обука и стекна искуство.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close