0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерОпштество

ИЈЗ: Помалку новозаразени со Ковид-19, вакцинирани над 771 илјади лица

Во периодот од 13 до 19 септември годинава тестирани се вкупно 28.972 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 15,2 проценти во однос на минатата недела, се вели во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Регистрирани сe 3.340 нови позитивни случаи од 32 градa во државата, за 3,7 посто помалку од минатата недела.

Back to top button
Close
Close