0_Македонија.ПорталОпштество

Истражување: Зголемена свеста на граѓаните за поголем интегритет на институциите преку транспарентност и владење на правото

Истражувањето укажува на раст на свеста на граѓаните (57 отсто во 2021 година, наспроти 42 отсто во 2020), дека правото на слободен пристап до информации од јавен карактер е загарантирано со Уставот, а подобрена е и информираноста на граѓаните за постоење Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close