0_Web_АктуелноОпштествоХроникаХроника.Портал

Истражна постапка за владин функционер и двајца хрватски државјани

Како што соопштија од Jавно обвинителство на Република Северна Македонија, според опишаните дејствија во наредбата, постои основано сомнение дека првоосомничениот висок функционер во Владата на РСМ во својство на службено лице сторил кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.5 в.в. ст.3 в.в. ст.1 од КЗ на РМ, за што му помогнале останатите двајца осомничени.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close