ЕкономијаОригинални текстови

Информативен настан во врска со интерконекторот за природен гас со Грција

Во вторникот, на 28 јуни 2022, беше одржан онлајн информативен настан во врска со новиот интерконектор за природен гас што ќе ја поврзува Грција со Северна Македонија, а ќе започнува од Неа Месимвриа – Тесалоники и ќе се протега се до Штип. Делот од настанот што се однесуваше на грчката страна на гасоводот (Неа Месимвриа – Тесалоники – Евзони) беше организиран од Националниот оператор на системот за природен гас на Грција („ДЕСФА“) под покровителство на Амбасадата на Грција во Северна Македонија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close