0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Инструментите од Планот за забрзан економски раст ќе донесат 12 милијарди евра инвестиции во наредните пет години

Инвестициите имаат значајна улога во заздравување на економијата и постигнувањето на повисоки стапки на раст. За таа цел со Планот за забрзан економски раст што го подготви Министерството за финансии, а вчера беше усвоен од Владата, се обезбедува координиран пристап на јавниот и на приватниот сектор како начин за проширување на опфатот на опциите за финансирање одржлив раст на економијата и поттикнување деловни иницијативи. Покрај предвидените инвестиции од 4 милијарди евра од јавниот сектор се проценува дека дополнително ќе бидат инвестирани 8 милијарди евра приватен капитал, а за тоа е воспоставен и начин за управување со целиот процес и широк дијапазон на инструменти, преку комбинација на традицонални и иновативни инструменти за финансирање.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close