0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталЕкономијаМакедонија.СлајдерМИА ИстражуваОпштествоТема

Изработката на првите банкноти се одвивала рачно, симболите го отсликуваат нашето културно-историско минато

Секој симбол на македонската банкнота си има свое посебно значење и ја отсликува нашата историја со која можеме да се гордееме. За изработката на првите бонови беше потребно многу време. Имав многу непроспиени ноќи, но и голема одговорност, вели дизајнерот на првите македонски пари Борче Тодороски за МИА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close