0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталКултураКултура.ПорталОпштество

Изложба „Низ лавиринтот на ромската историја – 5-те соби“: Лекциите од Втората светска војна остануваат ненаучени

Лекциите од Втората светска војна за жал, остануваат ненаучени кога станува збор за Ромите. Ние уште се соочуваме со дискриминација, антициганизам и говор на омраза. Предрасудите и стереотипите поврзани со нашата етничка припадност остануваат примарна пречка на нашите напори за еднаков третман во остварување на нашите основни права и обврски, истакна Елвис Шаќири од Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ во своето обраќање на изложбениот перформанс „Низ лавиринтот на ромската истоија - 5-те соби“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close