0_Web_АктуелноБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Извозот во првите шест месеци зголемен за 20,2 отсто, а увозот за 28,7 проценти

Вкупната вредност на извозот од земјава во периодот јануари - јуни 2022 година изнесува 4 097 486 000 евра и бележи раст од 20,2 отсто во однос на истиот период лани, додека вредноста на увезената стока е 5 974 699 000 евра што е зголемување за 28,7 проценти, соопшти Државниот завод за статистика.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close