0_Web_АктуелноИзбрано

Избори во Германија – приказна за две кампањи

Не е сè уште готово за конзервативниот кандидат за германски канцелар Армин Лашет.

26 септември 2021

ДПА – Хамбург

Не е сè уште готово за конзервативниот кандидат за германски канцелар Армин Лашет.

Тој сè уште може да ја наследи канцеларката Ангела Меркел, но најмногу што се надева нивната Христијанско-демократска унија (ЦДУ) неколку дена пред изборите е да го победи својот ривал, Германската социјалдемократска партија (СДП), но дури и со таква разврска тоа веројатно ќе биде најлошото изборно претставување на демохристијаните.

Приказната за оваа кампања, сепак, не е за разочарувачкиот настап на Лашет како водечка фигура во ЦДУ. Денови пред изборите, повеќето Германци веќе одлучија за која партија ќе гласаат, покажува анкетата

Да не беше ѕвездената моќ на Меркел, кампањата ќе беше потешка за конзервативците, кои владеат со Германија 16 години. Кампањата е наменета за две други партии: левоцентристичкиот СДП, кој во голема мера беше отпишан, но безмилосно го презеде водството во анкетите. И очигледните шанси на „Унија 90 / Зелени“, која накратко предвиде извонредна победа, но таа речиси веднаш исчезна од нивниот поглед.

Министерот за финансии Олаф Шолц, кандидат на СДП за канцелар, има силна позиција како водач на кампањата на партијата. Поранешниот градоначалник на Хамбург се чини дека ужива во вниманието што го добива како можен следен канцелар.

Слегувајќи од говорницата во Золтау во покраината Долна Саксонија во вторникот, тој разговараше лежерно со собраните поддржувачи.

„Па, како сте?“, праша, позирајќи за селфи и делејќи автограми, особено ако се ставени во црвените партиски книшки на ГСДП.

Во текот на изборната кампања, ГСДП целосно се потпираше на својот кандидат: Шолц на постерите, Шолц на подиумите, Шолц во дебатите, политичката програма на Шолц.

За разлика од Лаше, Шолц нема „идни тимови“ на советници, нема знаци на „кабинет во сенка“, нема препакувани иницијативи, нема одвлекување на вниманието.

Овој ризик се исплатеше: Шолц скоро и да не направи погрешни чекори, и од почетокот на јули, поддршката за неговата партија во анкетите и неговата лична популарност постојано се зголемува.

Тој не даваше гласни изјави за време на телевизиските дебати, но избирачите се чинеше дека ги прифатија неговите мирни, нескротливи одговори на постојаните напади на Лашет: Дали ќе ги зголеми даноците? (Шолц: да, до 45 проценти за луѓето со најголем приход); Зошто не спречи серија финансиски скандали? (Шолц: некои се случија пред неговиот мандат); Дали би размислиле за коалиција со крајната левица? (Шолц: нема коментар).

Сепак, тој не стигна сам на врвот.

Всушност, тој не е ни водач на неговата партија. Неодамна, минатиот декември, тој загуби од Заскија Ескен и Норберт Валтер-Борјанс во трката за лидерство на партијата.

Тие, како и поранешниот младински лидер на ГСДП, Кевин Кунерт, се мајстори на кукла, велат критичарите.

„Шолц го прикрива својот левичарски тим“, рече влијателниот конзервативец Маркус Зедер. Овој тим најверојатно ќе има водечка улога во победата на Шолц, но тој вели дека ќе одлучи кои ќе бидат министрите.

„Таму каде што бев шеф на владата – во Хамбург, никогаш не дозволив никого да се меша во формирањето влада“, рече тој.

Водството на германските социјалдемократи се стопи неколку дена пред изборите

За разлика од актуелниот министер за финансии, Зелените немаат национално искуство во управувањето на кое може да се потпрат во кампањата.

Последен пат Зелените беа на власт на федерално ниво пред Меркел – затоа пред 16 години во коалиција со ГСДП на Герхард Шредер.

Политичкото искуство беше голема пречка за Аналена Бурбок, која привлече најголемо внимание за време на кампањата како прв официјален кандидат на Зелените за канцелар.

Но, нивната кампања е всушност тандем игра: копретседателот на партијата Роберт Хабек беше најпознатата личност на Зелените до минатата година, а за време на кампањата имаше скоро исто толку предизборни настапи како и самата Бурбок.

Набргу откако Бурбок беше номиниран за канцелар во април, Зелените се искачија на 27 проценти во анкетите и мислеа дека можеби ќе ја освојат и главната награда: местото на Меркел.

Дури и компаниите кои се генерално претпазливи во врска со прописите за животната средина, не изгледаа како да се заплашени од изгледите Бурбок да стане канцелар, според анкетата на тогашните бизнис лидери.

Сепак, нејзината позиција беше ослабена од мали недоследности во нејзиното официјално CV, сметководствени нерегуларности со партиските трошоци и обвинувања што ги плагираше во нејзината неодамна објавена книга. Кога се претстави во дебатите, таа не можеше целосно да излезе од сенката на двата политички гиганти во повоена Германија – ГДСП и ЦДУ.

Таа ги обвини двете страни за „бегање“ од нивните одговорности како учесници во завршниот мандат на коалициската влада и инсистираше на „нов почеток“, но се чини дека тоа не е таков почеток каков што луѓето го посакуваа.

Во оваа последна фаза од кампањата, коментаторите дадоа многу објаснувања за неуспехот на Зелените да го искористат нивниот ран пораст.

Кампањата откри дека Германија „не е зелена земја“, објави списанието „Шпигел“ на својата насловна страница оваа недела. Зелените ја загубија својата шанса, се вели во соопштението.

Конзервативниот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг наведе дека Бурбок се обидела „да ги насочи Зелените кон центарот“ со позитивни пораки, но на крајот се вратиле на „старите теми“ наследени од основачите на партијата и поврзани со претстојната апокалипса на животната средина.

„Ова е крај, Бербок“, објави „Тагесцајтунг“ во јули.

Меѓутоа, главниот известувач на весникот Питер Нефрид всушност со попозитивен тон го опиша слабеењето на позицијата на Зелените: „Има многу луѓе кои сметаат дека климатската политика е важна и сакаат Аналена Бербок да биде на власт, но дефинитивно не и на канцеларска функција“.

Според него, имајќи го ова предвид, партијата може да се приклучи со одредена доверба во долгите коалициски преговори – најверојатно со социјалдемократите, кои сигурно ќе започнат штом ќе се пребројат гласовите в недела. зш/

Back to top button
Close
Close