0_МИА Истражува.ПорталАнализаБалканДописници СветСвет.Слајдер

Изборот на нов шеф на државата – нова жешка тема во албанската политика

Постапката на гласање почнува на почетокот на мај, кога треба да се одржи првиот круг на гласање во Парламентот, кој брои 140 пратеници. Според Уставот, изборот на шефот на државата се спроведува во пет круга на гласање. Во првите три, предложен кандидат за да стане шеф на државата треба да добие поддршка од две третини од пратениците, односно 84 гласови, што во моментот владејачкото мнозинство ги нема. Во четвртиот и петтиот круг потребно е просто мнозинство од пратениците, односно 71 глас.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close