0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Земјата е умерено подготвена во областа на владеење на правото, оценува Извештајот на ЕК

Извештајот ЕК ги потврдува направените реформи во правосудството и укажува дека останува да се осигура нивното соодветно спроедување, со акцент на потребата од доекипирање со високо обучен кадар и соодветна опрема. Во делот за квалитет на судството во Извештајот на ЕК се нагласува дека Буџетот на судскиот систем (буџет за судови, јавни обвинителства и правна помош) е намален за 8,3 отсто во однос на 2019 година и за 2020 година, кога изнесувал 40 милиони евра или 19,5 евра по глава на жител, што е под просекот за регионот на Западен Балкан од 37,8 евра по глава на жител.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close