КултураКултура.Портал

Заедничка изложба на македонски и бугарски уметници во Софија

Во галеријата „Мисија“ на Државниот културен институт, (ДКИ) бугарското Министерство за надворешни работи ја отвори колекционерска изложба „Културна дипломатија - балкански дијалог“. На него учествуваат седум бугарски уметници, Светлин Русев, Станислав Памукчиев, Ивајло Мирчев, Љубен Генов, Димитар Чолаков, Милко Божков и Роман Кисов и седум уметници од Република Северна Македонија: Владимир Георгиевски, Павле Кузманоски, Димитар Малиданов, Јанета Гелев. Петар Попчев, Никола Иванов - Балтон и Решат Амети, соопштија од тимот на ДКИ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close