БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Заедничка декларација Грција- Египет- Кипар: Турција да се воздржи од провокации и еднострани дејства

Барање до Турција, „доследно и искрено, да се воздржи од провокации и еднострани дејствија што го кршат меѓународното право, вклучително и вознемирување грчки и кипарски истражувачки бродови“, упатуваат Грција, Египет и Кипар во заедничката декларација по деветтиот трилатерален Самит на највисоко ниво и меѓу другото, ја истакнуваат важноста на почитувањето на суверенитетот и суверените права, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close