0_Македонија.ПорталПолитика

Заев: Навистина сме Балкан на 21 век и верувам дека еден ден сите заедно ќе бидеме членки на ЕУ

Берлинскиот процес од 2014 година досега го смени позитивно целиот Западен Балкан. Треба да изнаоѓаме начини регионалната соработка и самите да ја унапредиме со конечна цел да им помогнеме на граѓаните. Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. Навистина сме Балкан на 21 век, Балкан кој што е Европа и верувам дека еден ден сите заедно ќе бидеме членки на ЕУ, изјави премиерот Зоран Заев, на денешната заедничка прес-конференција со косовскиот колега Албин Курти.

Back to top button
Close
Close